TARSİM

Serpil GÜNAL "Güvenli Hayat" Programının Konuğu Oldu


TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Sayın Serpil Günal, 11 Mayıs tarihinde A Para TV’de yayınlanan “Güvenli Hayat” Programı’nın konuğu oldu. Günal’ın salgın ve doğal afetlerin tarım sigortalarına etkisi, son dönemlerde meydana gelen hasarlar, hasar operasyonunda kullanılan teknolojik uygulamalar ve tarım sigortalarına ilişkin son gelişmeler hakkında bilgilendirmelerde bulunduğu programdan bazı satırbaşları şu şekilde:

“Geçtiğimiz yıl başlayan pandemi doğrultusunda çalışanlarımızla sahada üretici ve yetiştiricilerimizin yanındaydık. İlgili Bakanlıklarımız ve paydaşlarımızla dirsek temasımızı hiç kesmedik. Bunun sonucunda da TARSİM 2020 yılında da büyümeye devam etti. 2.2 milyon adet poliçe sayısına ulaştık. 83 milyar TL tarımsal varlığı teminat kapsamına aldık. 10 milyonun üzerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan sigortaladık. Bir performans kriteri olarak belirlediğimiz, Sisteme dahil olan yeni üretici sayısında da yüzde 24’lük bir artış sağladık. Geçen sene 581 bin civarında üreticimiz tarım sigortası yaptırdı. Bunun 136 bini yeni ve ilk defa tarım sigortası yaptıran üretici ve yetiştiricilerimizdi. Geçtiğimiz yıl iklimsel değişimin etkilerini ciddi bir şekilde yaşadık.  Doğal afetleri yaşadık. Ülkemizin doğusundan batısına kadar don hasarları, dolu afetleri, seller ve hortumlarla karşı karşıya kaldık. Bunun neticesinde de 1.7 milyar lira civarında hasar gerçekleşti. Bu tazminatı da üreticilerimize ödedik. 

Üreticilerimizin yaşam döngülerini çok yakından takip ediyoruz. Tarım sigortalarına ilişkin farkındalık artıyor. Biz sürekli olarak bilgilendirmeler yapıyoruz. Dijital kanallarımızı yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Ülke genelinde Bölge Müdürlük sayımızı 12’den 16’ya çıkardık. Bölge Müdürlük çalışanlarımız, eksperlerimiz sürekli olarak sahada. Dağıtım kanallarımızı ve paydaşlarımız tarım sigortaları hakkında bilgilendiriyorlar.  Geçtiğimiz yıl 416 bin civarında hasar ihbarı almıştık. Bu yıl ise hasar ihbarı sayısı 200 bini aştı. Acenteler ve bankalar aracılığıyla tarım sigortası alan üretici ve yetiştiricilerimizde ciddi bir artış var. Bu artışın da devam edeceğini öngörüyoruz.

Teknolojik anlamda da önemli süreçleri hayata geçirdik. Üreticilerimiz aldığı poliçenin içeriğini çok iyi bilmiyor. Arttırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak sigorta sektöründe bir ilk olan sesli poliçesi uygulamasını devreye aldık. Bu uygulamaya TARSİM Mobil üzerinden ulaşabiliyorlar. Artırılmış Gerçeklik teknolojisi kullanılarak oluşturulan bir TARSİM yetkilisi, uygulama üzerinden; poliçe içeriği, ne kadar hayvanın sigortalı olduğu, sigortalı alanlar, primler, hasar olması durumunda ne yapılması gerektiği ve ne kadar tazminat alınabileceği gibi konularda  sanal ortamda üreticilerimizi bilgilendiriyor. TARSİM çiftçi odaklı bir Sistem. Çiftçilerin kendini bu Sistem’de güvende hissetmesini istiyoruz. Hasar tespit ve verim işlemlerinin hızlı ve verimli bir şekilde yapılması gerekiyor. Pandemi döneminde bu işlemlerin güvenle yapılmasını sağladık. Eksperlerimizin bu işlemler için kullandığı tabletlerindeki parsel-sorgu uygulaması ile hasarlı arazilerde tespitler yapıldı. Burada da teknolojik uygulamalardan faydalandık. Bizim 7/24 hizmet vermemiz gerekiyor. Birden fazla çağrı merkezimiz vardı. Bunları tek çatı altında birleştirdik. TARSİM BİP Uygulamasını hayata geçirdik. Bu şekilde eksik evrak ve dilekçelerin bize kolaylıkla ulaşmasını sağladık. Tüm bunların sonucunda memnuniyet oranımızın %88’e ulaştığını gördük. 

Bu dönemde paydaşlarımızın eğitimine de önem vererek, dijital eğitimler gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl çok çalıştık. Cumhurbaşkanımızın kararı doğrultusunda çok sayıda yeniliği uygulamaya aldık. 

Pandemi döneminde tarımın sürdürülebilirliğinin çok önemli olduğu anlaşıldı. Tarımda risk yönetimlerinden birisi de sigorta. Devlet destekli sigortalarda memnuniyet düzeyinin artması bizim için çok kritik.

Tüm ülkemizin Ramazan Bayramı’nı ve çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyorum.  Ayrıca bugün hemşireler günü. Pandemide sağlık çalışanlarımız cephede mücadele veriyor. Hemşirelerimizin de Hemşireler Günü’nü kutluyorum.”

Hak Sahiplerince Aranmayan Paralar

Copyright © 2021 TARIM SİGORTALARI HAVUZU | Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.