TARSİM

TARSİM Tarımın Zirvesi'nde


TARSİM, 2 Mayıs tarihinde, Bloomberg HT’nin ev sahipliğinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın teşrifleriyle gerçekleşen, Tarım ve Gıda Zirvesi’ne katıldı.

Zirvede açılış konuşması yapan Sayın Fakıbaba, Bakanlık olarak tarımda sadece bugünü değil, geleceği de öngörüp faaliyetlerini o yönde sürdürdüklerini belirterek, "Tarım sektörü 2003-2017 arasındaki 15 yılın 13'ünde büyüdü. 2003-2017 döneminde Türkiye'de tarımın yıllık ortalama büyümesi yüzde 2,6. Tarımsal hasılada Avrupa'da birinci sıraya yükseldik ve 2005'ten beri birinci sıradayız." dedi.

Sayın Fakıbaba konuşmasının devamında, kendi gıdasını üretemeyen milletlerin, tam bağımsız olamayacağına dikkat çekerek, tarım ve gıdaya hakim olan ülkelerin "geleceğin lider ülkeleri" olacağını vurguladı ve Bakanlık bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

"Tarımsal faaliyetlerin yürütülebilmesi için iki asli kaynağa ihtiyaç var. Birincisi tarım arazisi, ikincisi de çiftçilerimizdir. Bu iki asli unsura sahip çıkmamız gerekir. Vatan edindiğimiz Anadolu, öyle bir yerdir ki, çok bereketli topraklara, zengin bitki ve hayvan çeşitliğine sahiptir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak çiftçilerimize çok güveniyorum. Çünkü bizim çiftçimiz, alın terini, yüreğini ve emeğini harmanlayarak kendini üretmeye adamıştır. Çiftçimiz, ülkesine ve mesleğine büyük bir aşkla bağlıdır. Bakanlık olarak bizler, çiftçilerimizden aldığımız güç ve ilhamla daha çok çalışıyoruz. Yeni projeler üretmeye, çiftçilerimizin önünde üretime engel teşkil edecek hususları ortadan kaldırmaya gayret sarf ediyoruz."

“Gelecekte Tarım Nasıl Sürdürülecek?”, “Çiftçinin Finansman ve Risk Yönetimi”, “Tarımın Geleceğinde Gençler ve İşbirliği Modelleri”, “Tarım-Gıda Entegrasyonu ve Yeni Yaklaşımlar” ve “Katma Değerli Tarımsal Üretim ve Gıdada Markalaşma” olmak üzere toplam 5 Oturumdan oluşan Zirve’de, Genel Müdürümüz Sayın Yusuf Cemil Satoğlu, “Çiftçinin Finansman ve Risk Yönetimi” başlıklı 2. Oturumda yer aldı. Sayın Güzem Yılmaz’ın moderatörlüğünde gerçekleşen Oturumda Sayın Satoğlu, küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin etkilediği alanlardan birinin tarım olduğuna işaret ederek, bu alandaki sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için tarım sigortalarının önemli olduğuna değindi. Ayrıca, Sistem’in başlangıcından bugüne kadar geçirdiği sürece projeksiyon tuttu, 2018 yılında uygulamaya alınan yenilikler ve geleceğe yönelik projeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Zirveye, Genel Müdür Yardımcımız Sayın Zeki Karakurt ile Yöneticiler de katılım sağladı. 
Copyright © 2018 TARIM SİGORTALARI HAVUZU | Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.