TARSİM

Bitkisel Ürünler İçin Sigorta Zamanı!


2020 yılı üretim sezonu için, Bitkisel Ürün Sigortası ve İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası (İBKVS) poliçeleri, 4 Kasım'dan itibaren yetkili acenteler aracılığıyla düzenlenebiliyor.

Üreticiler, Tarım ve Orman Bakanlığı nezdindeki Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıt yaptırmalarının ya da kayıtlarını güncellemelerinin ardından, Bitkisel Ürün Sigortası ile İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası (İBKVS), ilk ve son poliçe kabul tarihlerini tarsim.gov.tr üzerinden takip ederek, yetkili acenteler aracılığıyla tarım sigortalarını kolaylıkla yaptırabilirler. Ayrıca meyve üreticileri, dolu paketi teminatlarına ilaveten isteğe bağlı olarak don teminatı da alabiliyor.

Üreticilerin sigorta yaptırırken, poliçe ile eklerini okuması, teslim alması, poliçenin kapsamı ve hasar anında yapılması gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi edinmesi ve anlaşılmayan noktaları acente yetkilisine danışması önem taşıyor. Bitkisel Ürün Sigortasında, poliçede yazılı primin yüzde 50'si, İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası'nda primin yüzde 60'ı, meyvelerde ise don teminatı priminin yüzde 67'si Devlet tarafından karşılanmakla birlikte, ödemelerde üreticilere çeşitli kolaylık ve indirimler de sunuluyor.

5 Kasım'da, A Para TV'de yayınlanan haberi izlemek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Copyright © 2020 TARIM SİGORTALARI HAVUZU | Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.