TARSİM

Eğitim Konularına Ait Soru Ve Cevaplar

 

EKSPER EĞİTİMLERİ

Soru: Eksper eğitimleri ne zaman düzenlenir?

Cevap: Yeni eksper eğitimleri ihtiyaç doğması halinde ve genellikle yıl sonlarında düzenlenir. Duyurular, SEGEM, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ile TARSİM’in web sayfasında yayınlanır.

 

Soru: Eksperlik için sınav başvuruları nasıl yapılıyor?

Cevap: Sınav başvurusuna ilişkin duyurular T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, SEGEM ve TARSİM’in web sayfasında yayınlanmaktadır. Duyuruda yer alan Ön Eleme Sınav Kılavuzundaki açıklamalara göre başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Soru: Eksper olmak için gerekli şartlar nelerdir?

Cevap: Bitkisel Üretim Temel Eğitim Programına katılacakların; Ziraat Mühendisi, Ziraat Teknikeri ve Ziraat Teknisyeni olması, Hayvansal Üretim Temel Eğitim Programına katılacakların; Veteriner Hekim olması gerekir.

 

Soru: Eksper sınavına ikametgahın olduğu yerde girmek zorunlu mu?

Cevap: Ön Eleme sınav kılavuzunda belirtilen sınav illerinden herhangi birinde sınava girilebilmektedir. Başvuru aşamasında sınava girilecek olan il seçilmelidir.

 

Soru: Sınav giriş yeri değiştirilebilir mi?

Cevap: Sınav giriş yeri mücbir sebeplerle sınav tarihinden önce dilekçe ile SEGEM’e başvurunuza istinaden değiştirilebilir. Bu konuda yetki SEGEM’dedir.

 

Soru: Sınav tarihinde başka bir sınav ile çakıştığında tarih değişikliği yapılıyor mu?

Cevap: Sınav tarihleri ile eğitim yer ve tarihleri önceden belirlendiğinden değişiklik yapılamamaktadır.

 

Soru: Kontenjan açılmayan il için sınav ücreti yatırdığında başka il tercih edebilir mi veya para iadesi gerçekleşecek mi?

Cevap: Sınav başvuru kılavuzunda kontenjanlar, ödeme yöntemi ve başvuru süreci açıklandığından ve ikamet adresine göre il seçimi yapıldığından başka bir il kontenjanı için tercih yapılamaz. Ayrıca ödeme yapıldıktan sonra SEGEM’in web sayfasındaki başvuru formu doldurulmadığı takdirde ön eleme sınavına giriş yapılamaz. Bu durumda dilekçe ile başvuru yapılması durumunda SEGEM tarafından ücret iadesi yapılabilmektedir. Başvuru yapılan il ile ikamet ilinin farklı olması halinde SEGEM ile irtibata geçilerek başvuru ili değişikliği talep edilmelidir.

 

Soru: Sınava hazırlık için çalışma kaynağı (kitapçık, soru bankası vs.) bulunuyor mu?

Cevap: Sınava hazırlık için herhangi bir kaynak bulunmamaktadır.

 

Soru: Eksper eğitimlerinin tamamlanmasından sonra göreve hemen başlanılıyor mu?

Cevap: Gerekli belgelerin tamamlanıp, TARSİM’e iletilmesinden sonra görevlendirme yapılabilmektedir.

 

Soru: TARSİM’e ödenen Eksper eğitimi ücreti ATM den yatırılabilir mi?

Cevap: Eğitim ücreti ATM ya da EFT yoluyla duyuruda belirtilen banka hesabına ödenebilir. Açıklama kısmına ad soyadı, T.C. kimlik numarası ve eğitim adının belirtilmesi gerekmektedir.

 

Soru: Eğitim yeri konaklaması nasıl yapılır?

Cevap: Eğitimlerin yapılacağı otel ya da tesis seçimi Tarım ve Orman Bakanlığı ile TARSİM tarafından belirlenir ve kılavuzda belirtilir. Konaklama ücretleri eksperler tarafından karşılanır.

 

Soru: Eğitim ücreti nereye yatırılır?

Cevap: Eğitim ücreti yayınlanan duyuruda belirtilen banka hesabına yatırılır.

 

Soru: Tarım Sigortaları Havuz Eksperleri yaptıkları görevler karşılığında nasıl ücretlendirilir?

Cevap: T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde tutulan, Tarım Sigortaları Havuzu eksperliği listesine branş bazında (Devlet Destekli Bitkisel, Hayvan Hayat ve Su Ürünleri ) kayıtlı olan eksperler, belge sahibi oldukları branşlar kapsamında risk inceleme ve hasar tespit işlemleri konusunda faaliyette bulunmak üzere Tarım Sigortaları Havuzu Eksperi olarak görev alabilirler. Eksperlere aylık maaş ödemesi yapılmaz, kendilerine TARSİM tarafından görev verildiği takdirde, yaptıkları risk inceleme ve hasar tespit işlemleri karşılığında hizmet bedeli ve yol ücreti ödenir.

 

Soru: TARSİM Akademiye nasıl giriş yapacağım?

Cevap: TARSİM Akademiye giriş için www.tarsim.gov.tr web sayfasındaki Eksper Girişi veya Acente Girişi yapılan alanda kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizi kullanabilirsiniz. Şifrenizi unutmanız halinde “şifremi unuttum” seçeneği ile şifrenizi yenileyebilirsiniz.

 

Soru: TARSİM’den nasıl Acentelik alırım?

Cevap: TARSİM’in acente ağı yoktur. TARSİM poliçeleri TARSİM’e eşit olarak ortak olan sigorta şirketlerinin satış kanalları vasıtasıyla düzenlendiğinden TARSİM poliçesi düzenleyebilmek için TARSİM’e ortak olan herhangi bir sigorta şirketinden acentelik başvurusu yapabilirsiniz.

 

Soru: TARSİM poliçesi düzenlemek için sertifika gerekli mi?

Cevap: TARSİM poliçesi düzenlemek için sertifika zorunluluğu yoktur. Acentesi olduğunuz sigorta şirketine başvurarak TARSİM poliçesi düzenlemek istediğinizi belirtmeniz ve sigorta şirketinizin de TARSİM’e başvurarak adınıza kullanıcı tanımlaması talep eder. Bu kullanıcı ile TARSİM poliçesi düzenleyebilirsiniz. Doğru poliçe düzenlenebilmesi amacıyla SEGEM tarafından online olarak düzenlenen “Devlet Destekli Tarım Sigortaları Eğitimi”ne katılımınız faydalı olacaktır.

 

Soru: Acente eğitim sertifikamı kaybettim. Ne yapmalıyım?

Cevap: Acente eğitimleri SEGEM tarafından düzenlendiğinden SEGEM ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

 

Soru: Geçmiş dönemde acente eğitimine katıldım ancak sertifikam gelmedi. Belgeyi nasıl alabilirim?

Cevap: İlgili döneme ait acente eğitimlerine ilişkin sertifikalar o dönemde sigorta şirketinize gönderilmiştir. Yeni sertifika basımı yapılmamaktadır. Teminatlar ve sistemdeki değişiklikler nedeniyle SEGEM aracılığıyla düzenlenen güncel Acente Eğitimlerine katılarak yeni sertifika alabilirsiniz.

 

Soru: TARSİM acente eğitimi almak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Acente Eğitimleri SEGEM aracılığı ile düzenlenmektedir. Eğitimlerle ilgili ayrıntılı bilgiler SEGEM tarafından sigorta şirketlerine bildirilmektedir.

 

 

Copyright © 2020 TARIM SİGORTALARI HAVUZU | Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.